World Wheelchair Curling Qualification event begins November 1

Lillehammer Curling Club will host the WWhCQ event Photo: Mark Callan

The World Wheelchair Curling Qualification event will take place from 1-6 November in Lillehammer Curling Club in Norway.

The event is open to mixed gender teams from WCF Member Associations that have not already qualified for the next World Wheelchair Curling Championship (WWhCC).

The winner and runner-up qualify for the WWhCC.

To find out which teams are competing at this event and see the schedule, click on one of the tabs below.

Date Time Session Sheet A Sheet B Sheet C
Saturday 1 Nov 15:30 1 JPN - CZE KOR - DEN ISR - LAT
19:00 ALL Welcome Reception - Lobby Haakons Hall
Sunday 2 Nov 10:00 2 GER - SLO BUL - NOR SUI - ITA
16:00 3 KOR - ISR LAT - CZE JPN - DEN
Monday 3 Nov 10:00 4 BUL - SUI ITA - SLO GER - NOR
14:00 5 DEN - LAT JPN - KOR CZE - ISR
18:00 6 NOR - ITA GER - BUL SLO - SUI
Tuesday 4 Nov 10:00 7 LAT - JPN DEN - ISR KOR - CZE
16:00 8 ITA - GER NOR - SUI BUL - SLO
Wednesday 5 Nov 10:00 9 CZE - DEN ISR - JPN LAT - KOR
14:00 10 SLO - NOR SUI - GER ITA - BUL
19:00 TB One round of tie-breaker games (if required)
Thursday 6 Nov 10:00 Playoffs A1 v B1(winner qualifies for WWhCC) and A2 v B2
15:00 Playoffs Loser (A1 v B1) v Winner (A2 v B2) (winner qualifies for WWhCC)
19:00 ALL Closing Banquet - Radisson BLU Lillehammer Hotel (player's hotel)
Team List - CONFIRMED as of 28 October 2014
BUL - Bulgaria CZE - Czech Republic
4 S SHOPOV Ivan M 4 S MUSILEK Radek M
3 KIROV Svetozar M 3 TLUK Martin M
2 SAVOV Pavel M 2 V BENES Stepan M
1 KOLDOVA Joanna F 1 BRINCILOVA Jana F
A SABEVA Nely F A SCHMUTTERMEIEROVA Zaneta F
C RUNTOV Nikolay C URBANOVA Katerina
DEN - Denmark GER - Germany
4 S GRANHOEJ NIELSEN Preben M 4 S JAEGER Jens M
3 HARLEV Henrik M 3 PUTZICH Christiane F
2 SKOVGAARD Helena F 2 SCHLITT Martin M
1 GRAFF Rene M 1 MELCHIOR Heike F
A A HERING Robert M
C POULSEN Kasper C WEISSER Bernd
ISR - Israel ITA - Italy
4 S ZIPPER Tzipi F 4 MARCHESE Egidio M
3 DRAI David M 3 S SPELORZI Emanuele M
2 LEVI Shachar M 2 DEFLORIAN Sergio M
1 ZOHAR Albert M 1 MENARDI Angela F
A A DAL MONTE Rita F
C COHEN Sharon C MAINO Roberto
JPN - Japan KOR - Korea
4 S SAKATAYA Takashi M 4 S KIM Jong Pan M
3 KASHIWABARA Kazuhiro M 3 V SEO Soon Seok M
2 IWATA Tsutomu M 2 JUNG Seung Won M
1 MATSUDA Kana F 1 YUN Hee Kyeong F
A ASO Sanae F A YANG Hui Tae M
C KOBAYASHI Tsutomu C SHIN Kyung Yong
LAT - Latvia NOR - Norway
4 S BRIEDIS Ojars M 4 S LORENTSEN Rune M
3 V ROZKOVA Polina F 3 STORDAHL Jostein M
2 NICMANIS Ilmars M 2 LOECHEN Sissel F
1 LASMANS Agris M 1 RAFDAL Terje M
A CERNISEVS Sergejs M A SYVERSEN Ole Fredrik M
C ZENTELIS Artis C ANDREASSEN Per
SLO - Slovenia SUI - Switzerland
4 S ZEROVNIK Robert M 4 S WAGNER Felix M
3 BADJE Ziga M 3 DECORVET Eric M
2 ZLOBKO Milan M 2 HUETTENMOSER Claudia F
1 BURGER Mojca F 1 HASLER Ivo M
A HRIBAR Ziva F A GAUTHEY Mireille F
C VERBINC Gregor C PFISTER Stephan
4 = Fourth, 3 = Third, 2 = Second, 1 = Lead, A = Alternate, S = Skip, V = Vice-Skip, C = Coach

Share this page

More Information

WCF Official Suppliers